петак, 17. април 2009.
четвртак, 16. април 2009.
среда, 15. април 2009.
уторак, 7. април 2009.
Jorksirski terijeri maltezeri i civave - psi za pratnju i razonodu
Ja sam Ivon –jorkširski terijer najstarija i pogađate glavna sam u ekipi. Volim...da se češljam i friziram,volim...da se šetam i trčim,volim...kad me maze, umiljata sam jako i sve je podređeno onome sto volim…
A sada, da vas upoznam sa ostalima...
Olivera vodi računa o nama, hrani nas , pazi i mazi. U poslednje vreme ima mnogo obaveza oko uređenja novog doma i prostora za nas ali zato Oliveri pomaže njen sin Emanuel, gimnazijalac sa kojim se stalno igramo i koji nas jako voli.
Kod nas uvek ima događanja i novosti a tu su i uvek dobrodošli gosti. Rita, Bela i Katica-čivave, su nedavno stigle i svi se brinemo o njima, trudimo se da se što pre uklope u naše društvo.Tu su još i Jorki, Omega, Bona, Azra, Endži, Ćira…
петак, 3. април 2009.
Cveće I vaš ljubimac
Postoji i mnogo bilja koje se drži u i oko kuće, a koje je bolje ne dirati ili jesti. Ovo su tek neke:Naša lijepa difenbahija obiluje otrovnim sokom koji uzrokuje jake grčeve i smrt ugušenjem zbog grča dišnih mišića.
Otrovana životinja obilno slini, često povraća, dobije proljev, zjenice su sužene, ima tikove, cvokoće zubima, smeta joj svjetlo kao i jači zvukovi, preosjetljiva je na dodir.Treba reagirati hitno: što prije odvesti životinju veterinaru da bi dao protuotrov i svakako mu napomenuti da životinja je ili da je mogla doći u dodir sa takvim sredstvom
Voda koja se skuplja u tanjirićima ispod biljke može biti otrovna i ako biljka nije, odnosno sva tekuća gnojiva ili drugi dodacima kojima prihranjujete svoje cvijeće ljubimcima mogu stvarati velike probleme. Posijte travu koju možete kupiti u pet shopovima za svoje ljubimce i dopustite im da nju, umjesto primjerice, narcisa, grickaju do mile volje. Oni će uživati, a probleme neće imati... Sebi za dušu, umjesto hrpe raznih lončanica, odaberite dva velika grma ruža i puno začinskog bilja. Ljeto će vam osim lijepo, biti i mirisno, vama i vašim mezimcima.
Dolazak bebe na svet i nova pozicija kućnih ljubimaca
Ceo ovaj tekst podrazumeva da ste odlučili i pre nego što se beba rodila da učinite sve kako bi Vaš ljubimac i dalje ostao član domaćinstva. Zapravo radi se o tome da je neophodno uložiti izvesno vreme kako bi se životinja privikla na buduće prisustvo bebe i naučila novim pravilima. Pas recimo doživljava porodicu kao svoj čopor. Vi morate biti vođa tog čopora tj. životinja mora biti svesna tog autoriteta kako se ne bi događale nepredviđene stvari. Dalje, i psi i mačke su neuporedivo više orijentisani na svoja čula mirisa i sluha nego na čulo vida. Promene u tim dimenzijama njima će doneti konfuziju i potrebno je da im taj prelazak u "novo vreme" učinite što lakšim.
Ukoliko ste u mogućnosti obavezno nabavite od prijatelja koji imaju bebu pelene ili komade odeće koja im nije neophodna kako bi mogli da započnete blagovremeno privikavanje Vašeg ljubimca na dolazak prinove i mirise koji idu uz nju. Blagovremeno znači što je moguće ranije tj. par meseci a najmanje mesec dana pred veliki događaj...Takođe bi bilo odlično da snimite zvukove bebinog plača koji ume i nama ljudima da bude neprijatan a da ne pominjemo nenaviknute životinje koje će plač uz svu glasnoću čuti i u mnogo većem zvučnom opsegu. Pojam "prilagođavanje" u svom značenju obuhvata neku postepenu radnju pa tako nemojte Vašem ljubimcu odmah pustiti punu snagu bebinog plača već krenite od tihog ka glasnijem...
Ako imate prijatelje koji imaju bebu i koji su povrh svega ljubitelji životinja pozovite ih da Vam dođu u goste sa bebom. U takvim situacijama veoma je važno da u potpunosti kontrolišete Vašeg kućnog ljubimca. Posmatrajte kako će se ponašati kada se prvi put susretne sa bebom na sopstvenoj teritoriji. Ponovite ovakva druženja koliko god možete puta sa nesmanjenom kontrolom nad životinjom.
Pod pretpostavkom da imate sobu u kojoj će beba boraviti najbolje je da isto tako nekoliko meseci ranije zabranite pristup Vašem ljubimcu u tu prostoriju. Što pre krenete da ga privikavate na tu zabranu to bolje. Imajte na umu da Vaš kućni ljubumac, naročito ako je pas u pitanju, uvek brine o Vašoj bezbednosti i sigurno mu se neće dopasti da bude potpuno isključen iz dešavanja u bebinoj sobi. Možda će Vam ovo izgledati kao preterivanje ali ako ste u mogućnosti to sebi da priuštite providna vrata bebine sobe bi bila idealno rešenje.
Faktor higijene je veoma važan mada često možete čuti ljude kako preuveličavaju realne opasnosti i bez ikakvog razloga plaše buduće roditelje. Lično poznajem mlađi bračni par koji je dotadašnju maniju i opsesivnu posvećenost svojoj dobermanki zamenio drugom krajnošću - izbacivanjem psa na terasu u metalni boks i to pre nego što se beba i rodila, a najviše zbog tih neutemeljenih "bapskih" priča o zaraznim bolestima itd...Odgovoran odnos prema sopstvenom kućnom ljubimcu u koji svrstavam brigu o njegovom a posredno i sopstvenom zdravlju tj. redovne vakcinacije i čišćenje od parazita su stvari koje se podrazumevaju i bez prisustva bebe. Ako se recimo Vaš ljubimac više linja četkajte ga svakodnevno i detaljno usisavajte pod u celom stanu. Navedene mere predostrožnosti će u potpunosti zaštititi Vašu bebu i ukoliko je beba inače zdrava nemate razloga za brigu što se tiče opasnosti koje potiču od kućnog ljubimca.
Što beba bude više rasla biće moguća i sve veća interakcija između nje i Vašeg kućnog ljubimca. Na kraju će Vaše dete odrasti bogatije za jedno lepo iskustvo i verovatno nikada neće moći da shvati zbog čega uopšte ima ljudi koji se panično plaše pasa, mačaka ili životinja uopšte...
Na kraju preostaje još samo da Vam kažem da je za ceo poduhvat podizanja svog deteta uz prisustvo kućnog ljubimca potrebno puno strpljenja i pažnje koji će se ipak višestruko isplatiti na kraju. Prisetite se samo kako je kućni ljubimac obogatio Vaš život i shvatićete da će on isto učiniti i Vašem detetu.
Izvor:zivotinjsko-carstvo.com
Kada pas ostane sam u kuci
U životu svakog psa dogodi se situacija kada mora ostati sam kod kuće. Od našeg načina života zavisi da li je kuca svaki dan sama 9, 10 ili više sati ili je samo ponekad ostavimo na nekoliko minuta. Bez obzira gde i kako živimo, treba već mališana naviknuti na samoću. Psima ostavljanje, tj. odvajanje od "čopora" nije baš prirodno.
Više vole da su sa nama, da imaju pored sebe svog vodiča, koji ih mazi i pazi. Privremeno izbacivanje iz čopora je način kazne koju koristi majka u leglu.
Našim ljubimcima je ostalo u genima da odvajanje može biti jako opasno. Posmatrajte svoje štene u parku, gde ima puno ljudi. U ranom uzrastu većina među njima se ne usuđuje otići više od nekoliko koraka od vodičevih nogu. Nije to strah ili nepoverenje prema strancima, nego samo način preživljevanja. Bezbednije je biti pored onoga, koji hrani i štiti. Vlasnik treba iskoristiti situacije u kojima štene obraća pažnju na njega i kada doolazi bez poziva, ali više o tome u narednim tekstovima. Problem nastaje kada je mališan ubeđen da nikako nije dobro napustiti čopor. Jer ruku na srce, u šetnji to od njega i tražimo.
Naši zahtevi se promene kada je vreme da odemo na posao, u prodavnicu ili na mesta gde pas ne može ići sa nama. Uvek je bolje "sprečiti nego lečiti" što je svakako zlatno pravilo navikavanja na samoću. Sa vežbama počnite istog trenutka kada je štene došlo u kuću. Nemojte zanemariti prve znakove ''sindroma samoće'', kao što su cviljenje, lajanje, uništavanje stvari i slično. Koliko god se vama činilo simpatično da mala pahuljica cvili jer joj toliko nedostajete, to nije simpatično, pošto odrastao pas koji svaki dan laje dok ste na poslu, izgrize sto, uništi utičnice, pocepa kauč i tako dalje. Tada nije smešno ni vama, ni komšijama a najmanje je smešno psu. Tada nije više toliko bitno koliko to smeta okolini i koliko košta, nego kako je to opasno za psa.
Psi nemaju osećaj za vreme kao mi. Slični su deci koja još ne znaju šta je sat. Pet minuta ili ceo dan, sve je to isto. Juče je bilo juče, i ako je možda prošlo nekoliko nedelja. Vreme više mere po tome šta su radili. Koliko puta su jeli, spavali, igrali se...Verovatno ste primetili pse, koji se podjednako puno vesele svojim vlasnicima kad se vrate, ako ih nisu videli minut ili deset sati. Malo karikirano, ali neki psi su srećni i kada se vratite iz toaleta.
Psu ne možete obrazložiti da se vraćate za deset minuta. Njemu to ništa ne znači. To je najbitniji razlog što nikada ne treba ostavljati psa kada je gladan, kada nije obavio nuždu i istrčao se. Isto tako se pobrinite da maknete sve stvari, koje bi mogao uništiti i koje su opasne. Ako ste u mogučnosti, ograničite prostor ili ga zatvorite u sobu ili hodnik. Ostavite mu neku igračku, koju nemože razgristi i progutati. Nikada mu ne dajte kosti ili slično - umesto toga kupite igračku u koju se stavlja hrana koja ispada dok se pas igra. To će ga zabaviti neko vreme. Pripremite mu činiju sa svežom vodom i ćebe ili krevetić na kome će spavati. Štene ne može dugo da trpi, tako da postoji mogućnost da se upiški dok vas čeka. Bolje maknite tepihe i slične stvari.
Uvek prošetajte psa pre nego ga ostavite samog kod kuće
Nije tačna priča da psi koji nisu vezani za vlasnika ne prave probleme!
Štene bi, prirodno, htelo da ste uvek pored njega
Ishrana steneta i stetne namirnice za psa
Tokom prvih meseci života štene troši veliku količinu energije, pa je vrlo važno da hranom primi najbolju ravnotežu hranjivih materija.. Hrana mora biti po svom sastavu uravnotežena i prilagođena dobi i uzrastu psa. Obrok bi trebao sadržati idealnu razmeru belančevina, ugljenohidrata, masti, vitamina i minerala. U razdoblju rasta šteneta preko potreban mu je i kalcijum u određenoj količini. Postoji više različitih načina postizanja uravnoteženih obroka: najjednostavniji je hraniti psa jednom od premium hrane kvalitetnih proizvođača. Alternativa je pripremanje kuvanog obroka što može biti težak zadatak.
Do 6 - tog meseca života štene se hrani 3 - 5 puta dnevno. Broj obroka treba prilagoditi starosti šteneta. Suvi dehidrat potopi se u mlakoj vodi i posle nekoliko minuta ponudi se štenetu. Ukoliko je ikako moguće hrani se svaki dan u isto vreme.
Izbor pravilne ishrane ključ je za dug, zdrav život i zbog toga potrebno je savetovati se sa svojim veterinarom.
Vrste namirnice koje su pogodne za ljude predstavljaju rizik za psa। Neke namirnice izazivaju manje digestivne probleme, dok druge mogu da prouzrokuju ozbiljna oboljenja, pa čak i smrt.
- Alkoholna pića i jela koja u sebi imaju alkohol -mogu da izazovu trovanje, komu i smrt
- Hrana za bebe -može da sadrži crni luk u prahu koji je jako toksičan za pse.
- Kosti ribe i živine -često psi za praznike dobiju i veću količinu kostiju što izaziva velike stomačne i crevne probleme. Javlja se povraćanje, zatvor, proliv, grčevi, pas ne jede, a sadržaj u crevima se pokreće s velikom mukom, nekada tek nakon nekoliko dana uz obaveznu posetu veterinaru.
- Hrana za mačke -sadrži veće količine proteina i masti.
- Čokolada, čaj, kafa i drugi proizvodi sa kofeinom - jako su toksični i pogađaju srce i nervni sistem. Simptomi su povraćanje, proliv i drhtanje mišića. Veća količina dovodi do uginuća psa. Sadržaj teobromina u čokoladi je različit. Po pravilu, čokolada za kuvanje ima više teobromina. Smrtna doza za psa od 10 kg je 90 g čokolade za kuvanje.
- Agrumi -mogu da izazovu povraćanje.
- Grožde sadrže toksin koji može da ošteti bubrege.
- Hmelj -izaziva ubrzano disanje, ubrzan rad srca, povećanu temperaturu grčeve i smrt.
- Dodaci humanoj ishrani koji sadrže gvožđe -mogu da ometaju rad digestivnog sistema i da budu toksični za druge organe kao što su jetra i bubrezi).
- Velike količine dzigerice (mogu da izazovu hipervitaminozu vitamina A, što pogađa mišiće i kosti).
- Mleko
- Crni i beli luk - kuvan, svež ili u prahu je otrov za psa.
- Paradajz i krompir sadrže oksilate koji mogu da utiču na rad digestivnog, nervnog i urinarnog sistema.
- Sirova jaja -može dovesti do problema sa kožom i dlakom I rizik od salmonele.
- So- u većim količinama
- Hrana bogata šećerom- gojaznost, problemi sa zubima, dijabetes.
- Kvasac za testa (moze da izazove veoma bolne gasove u digestivnom sistemu. U nekim slučajevima izaziva ozbiljne probleme u stomaku i crevima).
- Ostaci sa stola nisu nutritivno izbalansirani i ne bi trebalo da čine više od 10% ishrane psa.
izvor:dogchampions.info
Stene u vasem domu
Potrebno je da pripremite: činiju za vodu i hranu, hranu namenjenu njegovoj dobi, korpu ili kutiju za spavanje, četka ili češalj, mikročip, ogrlicu i povodnik, pseći šampon, četkicu i pastu za zube, sigurne igračke za žvakanje.
Kućni odgoj šteneta počinje od prvog dana. Najbolje je da štene spava na mestu koje mu je određeno kao njegovo, obično u kuhinji ili nusprostorijama. U pseću korpu ili kutiju doda se prostirka koja se lako pere. Postavi se na toplo mesto bez promaje i vaš psić imaće vlastito mesto na kome će se osećati ugodno i sigurno. U početku će zavijati, ako se reaguje na dozivanje, naučićete ga da se isplati biti bučan. Za početak možete mu obezbediti privremeni smeštaj - kartonskom kutijom ili kavezom u spavaćoj sobi, gde će psa tešiti pogled, zvuk i miris njegove porodice.
Kada je štene umorno i pospano, nahranite ga izvedite van da obavi nuždu, a potom ga stavite u njegovu privremenu kutiju za spavanje. Budite tihi i mirni i nemojte se obaziriti na cviljenje, zavijanje i plakanje. Kada se štene tokom noći probudi i pokuša izaći iz kutije, verovatno želi da obavi nuždu.Odvedite štene do mesta za obavljanje nužde, a zatim ga nagradite pohvalom i bez buke, vratite u kutiju. Sledećih nekoliko minuta ignorišite ga jer će se hteti igrati. Termofor ispunjen toplom vodom može utešiti štene tokom prvih noći bez majke.Nekoliko nedelja štene može patiti zbog odvajanja od majke i često će cvileti. U tom slučaju nastojte da bude u vašoj blizini, odolite porivu da ga pustite u krevet. Naviku spavanja u vašem krevetu kasnije može biti vrlo teško izmeniti.
Štene dok spava zauzima zanimljive položaje. Leži na trbuhu, zadnje šape su mu potpuno ispružene unatrag dok su prednje ispružene prema napred ,ukoliko mu je toplo. Na taj način ubrzo mu postaje ugodnije i hladnije s obzirom da se najmanje dlaka nalazi na trbuhu. Ukoliko mu je hladno, smota se u klupko i ponekad će čak i njušku sakriti među dlake repa. Kada spava potpuno opušteno legne na jedan bok, ili na leđa sa šapama u zraku. Štene bira natkrivene prostore za spavanje: ispod stola, ispod stolica ili legnu u svoju korpu. Puno spava jer je ritam njegovog rasta ubrzan i u budnom stanju troši velike količine energije. Štene ne treba uznemiravati dok spava I ne treba ga izvlačit silom iz ležaja, već mu dopustite da sam izađe kada to želi. Ukoliko ga probudite i počnete se igrati s njim on će se prilagoditi, ali imajte na umu da mali psi ne mogu predvideti umor i napor. Uvek su spremni na igru ukoliko ih potstaknemo, no, čim počinju osećati dodatni stres, pokazivaće znakove razdražljivosti: lajaće, često će mokriti, otežano će disati, pokušaće nam na sve moguće načine reći da ih ostavimo na miru. Poštujte potrebu vašeg psića za odmorom.Napravite stalan raspored hranjenja i dovoljno često ga izvodite na prostor predviden za nuždu.Pas ima prirodnu potrebu za obavljanjem nužde nakon obroka, buđenja, igre. Obično se vrti u krug, nosom njuškajući pod i čučne, odmah svoga psa izvedite napolje.
Ako ne možete jednostavno izaći napolje, izaberite područje u svome stanu gde štene može obaviti nuždu koje ćete jednostavno čistiti. Prostrite deblji komad plastike npr. linoleum i pokrijte ga novinskim papirom, kada mislite da štene želi obaviti nuždu, odvedite ga do toga mesta. Nakon obavljene nužde na papiru, rečima pohvalite štene. Uz papir natopljen urinom stavite i novi papir; tada će štene moći osetiti vlastiti miris, što če ga ohrabriti na ponovno korištenje papira.Svakim danom smanjujte veličinu područja pokrivena papirom. Veliku nuždu će brže naučiti, a malu malo kasnije jer mu je mehur još uvek mali i ne može toliko izdržati. Štenci prazne mehur otprilike jedanput na sat. Već sa oko 3-4 meseca bi trebalo prestati piškiti po kući, ali ako i produži malo to nije ništa neobično.
Moguće su nezgode, kad se dogode ne vičite na štene, ne kažnjavajte ga i ne gurajte njegov nosić u nered. Štene ne može shvatiti uzrok vaše ljutnje i sve što ćete postići biće samo strah i zbunjenost.Ako vaše štene piški kada vas vidi,daje vam znak pokornosti, ignorišite ga i udaljite se do mesta s novinama ili izlaznih vrata. Ohrabrite ga da vas sledi i obavi nuždu. Većina pasa preraste mokrenje iz pokornosti kada postanu zreli i izgrade samopouzdanje.